Porady
1. Jak zabezpieczyć okna przed pracami remontowymi i wykończeniowymi?
Podczas prac remontowych i wykończeniowych nasza uwaga powinna skupić się nie tylko na estetyce, ale także na zabezpieczeniu wyposażenia znajdującego się wewnątrz budynku, w tym również okien, które są narażone na zabrudzenia i możliwe uszkodzenia podczas prac budowlanych. Dbałość o dokładne i staranne osłonięcie wszystkich elementów okien jest niezbędna, co pozwoli zapewnić im nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także sprawne i wygodne ich użytkowanie w przyszłości.
Aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie okien podczas remontu, istnieje kilka kluczowych czynników, o które należy zadbać. Warto zaangażować się w ten proces, jeśli to możliwe. Możesz samodzielnie przeprowadzić zabezpieczenia lub powierzyć to zadanie firmie, która jako pierwsza prowadzi prace remontowe (szczególnie jeśli pracuje kilka ekip). Najważniejsze, żeby sprawdzić wykonane zabezpieczenia stolarki przed rozpoczęciem remontu, aby mieć pewność, że są one skuteczne.
Co należy przygotować do zabezpieczenia okien?
Przygotowanie niezbędnych materiałów do zabezpieczenia okien podczas remontu jest kluczowe i bardzo proste:
- należy wyposażyć się w folię do oklejenia szyb np. folia malarska
- warto mieć pod ręką taśmę, idealnie nadaje się do tego celu taśma papierowa, która jest łatwa do odklejenia i nie pozostawia śladów,
- klamka robocza. Podczas remontu zalecamy odkręcić wszystkie klamki, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Zamiast nich możesz użyć klamki roboczej, którą w razie potrzeby można przełożyć do innego okna.
Upewnijmy się też, że elementy wykorzystywane przez nas do zabezpieczenia okien korzystają z kleju akrylowego. Zapewni on bowiem optymalną przyczepność zabezpieczeniom, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych śladów po odklejeniu ich od stolarki.
Jak prawidłowo zabezpieczyć okna i co należy sprawdzić przed ich zabezpieczeniem?
Zanim przystąpisz do zabezpieczania swoich okien, zacznij od dokładnego oczyszczenia ich z istniejących już zabrudzeń i plam. Jeśli okna są nowe, a my chcemy zadbać o ich bezpieczeństwo podczas prac remontowo-wykończeniowych powinniśmy najpierw zdjąć fabryczną folię ochronną. Dopiero, gdy usuniemy tę warstwę, będziemy mogli ocenić stan czystości okien. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały pobrudzone, czy to w magazynie, czy podczas transportu czy może nawet już na budowie. Koniecznie trzeba je wyczyścić, szczególnie skupiając się na okuciach. Zarówno okucia, jak i zawiasy są bardzo podatne na pylenie, a każda drobina może wpłynąć na ich poprawną pracę.
Po wyczyszczeniu nadszedł właściwy moment aby najpierw starannie okleić zawiasy i okucia, a następnie ramy okienne oraz szyby, używając samoprzylepnej folii ochronnej (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu). W ten sposób okna zostaną zabezpieczone przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejem czy farbą. Na sam koniec, jeśli nie używamy klamki roboczej, pozostaje nam zabezpieczenie klamek.
Aby zapewnić odpowiednią ilość światła wewnątrz budynku, do oklejenia szyb warto korzystać z przezroczystej folii, która również skutecznie zabezpieczy okno.
Czym czyścić zabrudzone podczas remontu okna - jak to zrobić?
Co robić jeśli pomimo naszych starań okna uległy zabrudzeniu np. farbą, tynkiem lub klejem? Najważniejsze to usunąć zabrudzenia natychmiast! Dopóki nie dojdzie do ich zaschnięcia, możliwe jest bezproblemowe przywrócenie profilom ich pierwotnego piękna. W przeciwnym razie bardzo łatwo możemy uszkodzić np. okleinę na profilu okiennym. Pamiętajmy jednak, że usuwanie farby czy zaprawy murarskiej powinno odbywać się bez użycia silnych środków chemicznych. Okna należy wycierać miękką tkaniną oraz niewielką ilością łagodnego detergentu lub środka do czyszczenia PCV. Zarówno szyby, jak i ramy okienne bardzo łatwo zarysować stosując nieodpowiednie środki lub zbyt szorstki materiał.
Jak regularnie dbać o okna?
Dobrze będzie wdrożyć nawyki, dzięki którym utrzymamy żywotność okien na najwyższym poziomie przez długie lata nawet po upływie gwarancji.
Stosowanie się do poniższych wytycznych, pozwoli na to, że Twoje okna pomyślnie przejdą nie tylko próbę remontu, ale także próbę czasu. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy posiadamy okna PCV, drewniane czy aluminiowe, poniższe zasady są uniwersalne i mogą mieć zbawienny wpływ na bezproblemowe użytkowanie każdego rodzaju okien.
• Okna należy myć przynajmniej raz na kwartał – w przypadku gdy mieszkamy w mocno zanieczyszczonej okolicy lub w pobliżu ruchliwej drogi konieczne będzie czyszczenie nawet raz w miesiącu
• Konserwacja uszczelek powinna zostać przeprowadzona raz do roku. W tym celu uszczelki najpierw dokładnie się czyści (tak aby pozbyć się zgromadzonego brudu także pod ich wierzchnią warstwą), a następnie smaruje się środkiem do konserwacji uszczelek lub wazeliną techniczną.
• W przypadku stwardnienia lub sparcenia uszczelki należy ją wymienić. Koszt odpowiedniej gumy jest niski, a montaż nie powinien sprawić kłopotu nikomu – należy jedynie zwrócić uwagę na to, by dokładnie i równo przykleić nową uszczelkę, uprzednio dokładnie czyszcząc i susząc powierzchnię pod nią.
• Okucia powinny zostać nasmarowane również raz do roku – najlepiej w tym samym momencie, w którym zajmiemy się konserwacją uszczelek.